Ślub humanistyczny

Ślub dla każdej pary jest niezwykłym przeżyciem. Bez względu czy jest on kościelny, czy cywilny. Piękna suknia, elegancki garnitur, uśmiechy i bliscy dookoła. Tak powinien wyglądać każdy ślub. Bez względu na to, na jaką formę zdecyduje się przyszła para młoda. W Polsce w ostatnich latach dużą popularnością cieszą się śluby humanistyczne. Czym jest taka uroczystość i czy niesie ze sobą jakieś skutki prawne?

ślub humanistyczny_021.jpg

Co to jest ślub humanistyczny?

Ślub humanistyczny to alternatywa dla ślubu kościelnego i cywilnego. Zdarza się, że osobom, które są niewierzące albo niepraktykujące, brakuje duchowego wymiaru ceremonii. Na próżno szukać go w cywilnej uroczystości. Ślub humanistyczny jest świecką ceremonią. Jest zorganizowany z woli małżonków i ważny dla nich. Istotny ze względu na osobiste przekonania oraz wartości.

W większości krajów humanistyczne śluby nie mają żadnych skutków prawnych. Para młoda, której zależy na formalnym zalegalizowaniu związku, musi zawrzeć dwa śluby. Poza ślubem humanistycznym również i cywilny. Są kraje, w których zawarcie ślubu humanistycznego jest oficjalnie akceptowane. Są to Stany Zjednoczone, Australia, Szkocja, Norwegia, Nowa Zelandia i Irlandia. Niesie ze sobą również konsekwencje prawne.

ślub humanistyczny_009.jpg

W Polsce pierwsza uroczystość humanistyczna odbyła się w 2007 roku. Została udzielona przez celebrantkę ze Szkocji. Co ciekawe, w niektórych krajach można zorganizować inne uroczystości. Chrzest, pogrzeb humanistyczny, a nawet imprezę z okazji ukończenia 18 lat.

Jak zorganizować ślub humanistyczny krok po kroku

To jak będzie wyglądała ceremonia ślubu humanistycznego, w pełni zależy od narzeczonych. Od ich upodobań, zainteresowań i oczekiwań. Zatem uroczystość może być bardziej oficjalna albo skromna, humorystyczna, czy przygotowana z rozmachem. Może odbywać się w przydomowym ogródku albo w pałacu.

Organizacja ślubu kościelnego w Polsce jest dość wymagająca. Trzeba spełnić szereg warunków, ukończyć kurs przedmałżeński, odbyć zajęcia w Poradni życia małżeńskiego. Zawarcie ślubu w urzędzie również wiąże się z pewnymi wymogami. W przypadku ceremonii humanistycznej nie ma konieczności załatwiania przedślubnych formalności.

ślub humanistyczny_019.jpg

Zorganizowanie ślubu humanistycznego zaczynamy od zgłoszenia się do firmy, profesjonalnie zajmującej się organizacją tego typu uroczystości. Można zgłosić się również bezpośrednio do Polskiego Stowarzyszenia Racjonalistów. Wówczas ustala się indywidualny scenariusz ceremonii oraz miejsce, gdzie ma się ona odbyć. Przykładowy przebieg ceremonii może wyglądać w następujący sposób:

  • uroczyste przywitanie gości,

  • przybycie pary młodej,

  • uroczyste przywitanie pary młodej,

  • przemówienie celebranta,

  • recytacja wiersza albo czytanie wybranego utworu literackiego,

  • kilka słów na temat nowożeńców, np. dzieciństwa,

  • ślubowanie według stworzonego wcześniej tekstu zaślubin,

  • wymiana obrączek ślubnych lub pierścionków,

  • ogłoszenie zawarcia małżeństwa,

  • złożenie życzeń przez gości,

  • uroczyste zamknięcie ceremonii.

Pod innymi względami organizacja ślubu humanistycznego wygląda podobnie jak w przypadku kościelnego czy cywilnego. Miejsce ślubu dekoruje się według własnych preferencji, można zlecić to profesjonalistom, np. florystyce. Można poprosić o pomoc osobę zajmującą się projektowaniem i aranżacją ślubnych dekoracji. W miejscu składania przysięgi można postawić stół, na którym podpisuje się dokumenty. Można rozłożyć czerwony dywan.

Jak wygląda przysięga w ślubie humanistycznym

Urok ślubów humanistycznych to duża dowolność. Brak narzuconych standardów. Tak, jest też w przypadku przysięgi. Może ona zostać stworzona przez narzeczonych. Mogą oni zawrzeć w niej wszystkie swoje myśli i odczucia w dowolnej formie. Przysięga składana podczas ślubu humanistycznego może, ale nie musi przypominać tę, składaną w trakcie ślubu cywilnego czy kościelnego. Wszystko zależy od pomysłowości pary młodej.

Gdzie ślub humanistyczny zorganizować?

Ceremonia humanistyczna w większości przypadków odbywa się w plenerze. Podobnie jak śluby cywilne w plenerze. Jednak w odróżnieniu od nich, nie trzeba liczyć się z ewentualną obrazą urzędu albo ograniczeniami urzędnika.

Śluby humanistyczne bardzo często odbywają są organizowane:

  • w sadach i polach,

  • na żaglówkach,

  • polach golfowych,

  • zamkach, folwarkach, zajazdach,

  • remizach strażackich czy stodołach,

  • wszędzie tam, gdzie jest pięknie i w łatwy sposób można zorganizować ślub.

ślub humanistyczny_010.jpg

Wady i zalety ślubów humanistycznych

Jak każdy rodzaj ślubu, również ślub humanistyczny ma swoje wady i zalety. Do plusów tego typu ceremonii należy:

  • pełna personalizacja — uroczystość opiera się na własnym tekście przysięgi, miejscu jej zawarcia oraz całej formie,

  • brak skutków prawnych — zawarcie ślubu humanistycznego nie niesie ze sobą żadnych skutków prawnych jak zawarcie ślubu cywilnego,

  • oryginalność i nieszablonowość, która pozwala parze się wyróżnić.

Wadą ślubu humanistycznego dla niektórych osób może być brak skutków prawnych. Pojawia się konieczność zawierania dodatkowo ślubu cywilnego, aby w świetle prawa być małżeństwem.

Mistrz ceremonii na ślubie humanistycznym

Ślub humanistyczny prowadzi mistrz ceremonii, nazywany także celebrantem. Osoba ta towarzyszy nowożeńcom w trakcie zaślubin. Podpowiada również jak zorganizować ślub oraz służy radą i wsparciem. Humanistycznego ślubu może udzielić także bliska osoba. Musi jednak być zarejestrowana w Towarzystwie Humanistycznym w roli celebranta.

ślub humanistyczny_014.jpg

Kto może zawrzeć ślub humanistyczny

W przypadku ślubu humanistycznego nie ma prawie żadnych ograniczeń. Panuje tutaj szeroka dowolność. Może go zawrzeć niemalże każda osoba, również bez względu na płeć. Może być to zatem dobre rozwiązanie dla osób homoseksualnych, którzy pragną złożyć przysięgę w kraju, w którym jest to prawnie zabronione. To także dobry pomysł dla osób rozwiedzionych oraz takich, którzy nie zgadzają się z formułami ślubu kościelnego czy cywilnego. Ślub humanistyczny wybierany jest także często przez osoby mieszane pod względem narodowości.

Warto jednak wiedzieć, że nad ślubami humanistycznymi w Polsce czuwa Polskie Stowarzyszenie Racjonalistów. W większości przestrzegają zasad Kodeksu rodzinnego. Z tego względu ślubu nie mogą zawrzeć m.in. osoby poniżej 18 roku życia czy całkowicie ubezwłasnowolnione .

Decydując się na ślub humanistyczny, warto zadbać o oprawę fotograficzną, która stworzy wspaniałą pamiątkę na całe życie. Z tego względu warto postawić na profesjonalistów, którzy wykonają sesję ślubną wysokiej jakości. W internecie często podane są oferty, ceny oraz galerie online, dzięki czemu wstępnie można ocenić efekty dotychczasowej pracy fotografa.

ślub humanistyczny_017.jpg
Aleksandra Kubica