Wesele w stylu industrialnym

Ślub i wesele w stylu industrialnym. Co warto wiedzieć?

wesele w industrialnym stylu _036.jpg

Większość osób biorących ślub zadowala się tradycyjną ceremonią w kościele czy urzędzie połączoną z typową zabawą w domu weselnym. Co jednak zrobić, jeżeli jesteśmy nonkonformistami i chcielibyśmy, aby ten ważny dzień spędzić w naprawdę wyjątkowy sposób? Jeśli szukamy czegoś, co zaintryguje naszych gości, warto postawić na styl industrialny, który staje się prawdziwym ślubnym przebojem. Można się spodziewać, że zapewne skutecznie wyprze znane z ostatnich lat trendy takie jak wesele rustykalne czy w stylu boho. Nie masz pojęcia, o co chodzi? Lektura mojego przewodnika pozwoli na wyjaśnienie wszystkich wątpliwości!

Styl industrialny - na czym polega?

SKĄD WZIĄŁ SIĘ STYL INDUSTRIALNY?

Styl industrialny jak sama nazwa wskazuje, nawiązuje do estetyki typowej dla przemysłu. Ten styl architektury wnętrz jest stosunkowo młody, w krajach zachodnich pojawił się na przełomie lat 50' i 60' XX wieku. Jednym z jego pionierów był Andy Warhol. Do Polski styl industrialny zawitał na dobre dopiero kilka lat temu. Styl ten największą popularnością cieszy się w podążających za trendami metropoliach. Można go także spotkać w mniejszych miastach położonych w regionach słynących z rozwiniętego przemysłu. Wobec postępu technologicznego i przemian ekonomicznych duża część obecnych w Ameryce czy Europie zakładów przemysłowych została zamknięta. Przemysłowe dzielnice zaczęły popadać w ruinę, a miejskim włodarzom brakowało pomysłu na to, co z nimi zrobić. Rozwiązaniem, które pozwoliło na odtworzenie świetności dawnych obiektów, okazała się rewitalizacja oparta na stylu industrialnym. Chyba każdy z nas słyszał ostatnio o tego rodzaju projektach rewitalizacyjnych. Przykładem mogą być dawne fabryki przerabiane na centra handlowe czy hale produkcyjne. Przekształcane w modne lofty zamieszkiwane przez przedstawicieli klasy kreatywnej. Takie transformacje pozwoliły na harmonijne pogodzenie modnego wyglądu i funkcjonalności z zachowaniem pamięci o tradycyjnie przemysłowym charakterze danego regionu.

CECHY STYLU INDUSTRIALNEGO

Podstawowymi cechami wyróżniającymi design industrialny są prostota oraz swego rodzaju oswojona surowość. Najbardziej typowe dla stylu industrialnego materiały to oczywiście beton, cegły, metal i szkło. Zazwyczaj we wnętrzach industrialnych wyeksponowane są:

  • ceglane ściany,

  • rury,

  • przewody,

  • kratownice

  • inne elementy obecne w dawnych zakładach przemysłowych

W palecie kolorystycznej charakterystycznej dla tego stylu dominują

  • barwy stonowane (czernie, biele, brązy, odcienie szarości),

  • kolory metaliczne, takie jak złoty, miedziany czy srebrny.

Wbrew pozorom industrialne wnętrza nie muszą mieć jednak ponurego charakteru. Kluczowym czynnikiem jest odpowiednie oświetlenie. Pozwala ono na wyeksponowanie najciekawszych elementów dekoracyjnych. Zapewnienia stworzenie przyjemnego klimatu. Zręczny projektant dzięki zastosowaniu odpowiedniego oświetlenia odmieni oblicze pomieszczenia. Sprawi i zagwarantuje syntezę przytulności z minimalistycznym, wysmakowanym szykiem.

wesele w industrialnym stylu _005.jpg

Czym charakteryzuje się wesele w stylu industrialnym?

KTO I DLACZEGO POWINIEN JE WYBRAĆ?

Wesele w stylu industrialnym to dobry wybór dla osób, które odznaczają się nieszablonowym myśleniem, są kreatywne i lubią niebanalne pomysły. Świadczy o dobrym guście, znajomości najnowszych trendów i zamiłowaniu do wyszukanej elegancji. Nic dziwnego, że tak często wybierają je przedstawiciele zawodów, w których wyczucie estetyki jest bardzo ważne. Często architekci, graficy czy fotografowie. Jest to również nierzadki wybór wśród innych przedstawicieli nowoczesnej klasy średniej. Niezależnie od tego, jaką profesją się zajmujemy, jedno jest pewne-impreza utrzymana w tym stylu wciąż będzie czymś nietuzinkowym i zaskakującym. Moda na wesela industrialne pojawiła się w Polsce stosunkowo niedawno. Możemy zatem być pewni, że zrobi ono na gościach duże wrażenie i pozostanie w ich pamięci o wiele dłużej, niż impreza w typowym domu weselnym.

wesele w industrialnym stylu _024.jpg

GDZIE ZORGANIZOWAĆ TAKIE WESELE?

Kluczem do powodzenia jest wybór odpowiedniego miejsca. Wnętrze pałacu czy wiejskiego domku z oczywistych przyczyn słabo sprawdzi się w tej roli. Zamiast tego poszukajmy odremontowanych dawnych kopalni, hal produkcyjnych czy fabryk. Porządna industrialna sala weselna powinna być przestronna i dobrze oświetlona. Miejsca pasujące do takiego klimatu najłatwiej będzie nam znaleźć w regionach słynących z tradycji przemysłowych, na przykład na Górnym Śląsku. Wesela w stylu industrialnym to coraz popularniejszy trend. Dlatego z uwagi na rosnące zainteresowanie postarajmy się jak najszybciej skontaktować z właścicielami upatrzonego obiektu.

Detale, które pozwolą wpasować się w klimat

ZAPROSZENIA

Zaproszenia, które przekażemy naszym gościom, powinny nawiązywać kolorystyką do wystroju sali. Unikajmy jaskrawych kolorów, postawmy na barwy chłodne i stonowane. Dobrym pomysłem są projekty oparte na wzorach geometrycznych, na przykład wielokątach. Zaproszenia możemy włożyć do kopert wykonanych z wysokiej jakości drukowanego papieru pakowego.

STROJE PAŃSTWA MŁODYCH

Najlepiej, aby stroje zakładane przez państwa młodych były zgodne z zasadą minimalizmu. Panna młoda powinna unikać balowych sukni i fantazyjnych koronek. Zdecydowanie lepiej sprawdzą się proste jedwabne czy tiulowe kreacje. Odważniejsze panie mogą postawić na suknie ze srebrnych bądź złotych tkanin. Uzupełnieniem takiego stroju może być biżuteria wykonana z metalu. Dla pana młodego najodpowiedniejszym ubiorem będzie granatowy bądź grafitowy garnitur, którego zaletą jest uniwersalność-sprawdzi się także przy innych okazjach. Warto dokupić drobne dodatki nawiązujące do stylu industrialnego, na przykład spinki do mankietów.

DEKORACJE STOŁU

Podstawą stylu industrialnego jest podkreślenie walorów estetycznych materiałów spotykanych w halach przemysłowych. Dlatego, jeżeli stoły w sali weselnej wykonane są ze szkła bądź metalu, to obrusy nie będą nam potrzebne. Zaopatrzmy się jednak w serwetki, najlepiej ozdobione wzorami geometrycznymi. Dla osiągnięcia intrygującego kontrastu w tym przypadku możemy zdecydować się także na odważniejsze barwy. Zamiast tradycyjnych kryształowych czy porcelanowych wazonów postawmy na metalowe, wykonane z mosiądzu lub miedzi. Ważne jest, aby stół był odpowiednio oświetlony. Oryginalnym wyglądem zgodnym z industrialnym duchem wyróżniają się "steampunkowe" świeczniki. Wykonane z powyginanych metalowych rur. Jeżeli zamiast świeczników wolimy lampy, możemy obejść się bez kloszy. Nie zapominajmy jednak, że mocne żarówki najlepiej sprawdzą się, gdy zawiesimy je nad stołem.

TORT WESELNY

Jest wiele koncepcji na przygotowanie tortu na wesele w stylu industrialnym. Oto kilka propozycji, które świetnie sprawdzą się na weselu w industrialnym stylu:

  1. naked cake, czyli minimalistyczny, warstwowy, biały tort biszkoptowy ozdobiony kilkoma naturalnymi dekoracjami

  2. tort przystrojony złotą bądź srebrną masą, który również będzie nieźle komponował się z przemysłowym wnętrzem

  3. torty o nietypowym kształcie nawiązującym do figur geometrycznych, na przykład rombu czy pięciokąta

INNE POMYSŁY

Pomysły na urozmaicenie naszego industrialnego wesela można mnożyć niemal bez końca. Wymieńmy kilka tych, które uważamy za najciekawsze:

  • oprawa muzyczna w wykonaniu górniczej orkiestry dętej

  • węglowe mydełka jako prezenty dla weselników

  • kredowe tablice, na których goście będą mogli wypisać życzenia dla pary młodej

  • zabytkowe auto z PRL-u zamiast nowoczesnej limuzyny

  • zastąpienie monotonnych jednakowych krzeseł kilkunastoma różnymi modelami

  • żarówkowe girlandy ułożone w inicjały młodej pary

  • wykonanie pamiątkowego zdjęcia przedwojennym aparatem

Gdzie szukać inspiracji w trakcie organizacji wesela w industrialnym stylu?

Jeżeli brakuje nam pomysłów, możemy zajrzeć do fachowych czasopism zajmujących się architekturą wnętrz. Styl industrialny jest często poruszanym w nich tematem. Istnieją również pisma, które specjalizują się wyłącznie w ślubnej tematyce. Poszukajmy również portali poświęconych takim zagadnieniom. Niewyczerpanym źródłem nowych idei są portale społecznościowe takie jak Pinter est. Koniecznie sprawdźmy też galerie zdjęć zamieszczane przez miejsca, w których odbywają się industrialne wesela. Przykładem może być galeria fotografii z Szybu Maciej znajdującego się w Zabrzu. Szyb Maciej będący fragmentem dawnej kopalni węgla kamiennego Concordia to dowód na to, że umiejętnie przeprowadzona rewitalizacja potrafi uczynić cuda.

wesele w industrialnym stylu _039.jpg

Styl industrialny modna alternatywa dla odważnych

Styl industrialny wciąż fascynuje swoją nietypowością, dlatego grono jego zwolenników wciąż się powiększa. Specjaliści zajmujący się organizacją ślubów są zgodni, że w nadchodzących latach wesela utrzymane w tym stylu będą najgorętszym trendem. Jeśli nie stronimy od nowinek i cenimy sobie kreatywność, to z pewnością ta nowa moda przypadnie nam do gustu.

wesele w industrialnym stylu _030.jpg
Aleksandra Kubica